Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Χρυσό μετάλλιο για την Ουκρανία

Νέα επιτυχία, αυτή τη φορά στο διπλό σκιφ PR2.

Γιάροσλαβ Κογιούντα και Σβιτλάνα Μποχουσλάβσκα από την Ουκρανία πήραν το πρώτο χρονικά χρυσό μετάλλιο της ημέρας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου, για την κατηγορία PR2 στην κωπηλασία και το αγώνισμα του μικτού διπλού σκιφ. Η διαφορά ξεπέρασε τα τέσσερα δευτερόλεπτα από τη Γαλλία που κατετάγη δεύτερη ενώ τρίτη ήταν η ομάδα της Πολωνίας.

Μεγάλη Βρετανία, Ρουμανία και Ολλανδία είναι οι πιο επιτυχημένες αποστολές στην κωπηλασία έως τώρα και στην κατηγορία PR3 της μικτής τετράκωπου η βρετανική ομάδα πήρε τη νίκη με επίδοση επτά λεπτών και 6,73 δευτερολέπτων. Το αργυρό μετάλλιο πήγε στη Γαλλία που ήταν σχεδόν 20 δευτερόλεπτα βραδύτερη ενώ το χάλκινο πήρε η οικοδέσποινα Γερμανία.