Παγκόσμιο: Δυνατή αρχή για Μεγάλη Βρετανία και Αυστραλία

Μεγάλη Βρετανία και Αυστραλία άρχισαν με επιτυχία το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας στο Μοντινί-λε-Μπρετονέ της Γαλλίας. Η Αμάντα Ριντ από την Αυστραλία πήρε το χρυσό μετάλλια στον αγώνα 200 μέτρων C2 για το omnium. Η κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο τερμάτισε σε 13,41 δευτερόλεπτα. Η Φλουρίνα Ρίγκλινγκ από την Ελβετία είχε επίδοση 13,43 δευτερολέπτων ενώ την τριάδα ολοκλήρωσε η Βραζιλιάνα Σαμπρίνα Κουστόδια Ντα Σίλβα με 13,89.

Η κατηγορία C3 είδε την Καναδή Μπελ Πεμπλ να παίρνει το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 12,66 δευτερολέπτων ενώ ακολούθησε η Αυστραλή Πέιτζ Γκρέκο με 12,96 και η τρίτη θέση πήγε στην Ρίτσελ Τίμοθι από την Ιρλανδία με 13,37. Κάτοχος του χρυσού Παραολυμπιακού μεταλλίου του Τόκιο στην κατηγορία C4 του omnium, η Έμιλι Πετρικόλα από την Αυστραλία πήρε την πρώτη θέση με 11,87 δευτερόλεπτα ενώ οι Αμερικανίδες Σαμάνθα Μπόσκο και Σον Μορέλι πήραν τη δεύτερη και τρίτη θέση με 12,48 και 13,07 αντίστοιχα.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια στην ποδηλασία δρόμου, η Γαλλίδα Μαρί Πατουιγιέ ήταν η νικήτρια στο C5 του omnium τερματίζοντας σε 11,60 δευτερόλεπτα ενώ ακολούθησαν η Ολλανδή Καρολίνε Χρουτ και η Νεοζηλανδή Νικόλ Μάρεϊ με επιδόσεις 11,93 και 12.19 αντίστοιχα. Η Χρουτ πήρε το χρυσό στα 500 μέτρα C5 με επίδοση 36,84 δευτερολέπτων, ενώ εδώ η Πατουιγιέ πήρε το αργυρό με το χάλκινο να καταλήγει στην Αυστραλή Έριν Νορμόιλ.

Η «χρυσή» Παραολυμπιονίκης Καντίνα Κοξ από τη Μεγάλη Βρετανία αναδείχθηκε νικήτρια στα 500 μέτρα C4 με 35,66 δευτερόλεπτα. Πίσω της η Κέιτ Ο’Μπράιεν από τον Καναδά με 37.34 και η Άννα Γκρέις Τέιλορ από τη Νέα Ζηλανδία με 38,90. Η Ολλανδή Άνικ Φαν Ντεν Άαρσεν, πήρε τη νίκη στα 500 μέτρα C3 ενώ η Ιαπωνία πήρε το αργυρό μετάλλιο με την Κέικο Σουγκιούρα και επίδοση 39,55 δευτερόλεπτα. Η Γκρέκο πήρε δεύτερο μετάλλιο, το χάλκινο με 39,66.

Η συγκομιδή χρυσών μεταλλίων για τη Μεγάλη Βρετανία συνεχίστηκε με τον Φίνλεϊ Γκρέιαμ που επικράτησε στον αγώνα σκρατς C3 ενώ ο Ισπανός Ρικάρντο Τεν Αργκίλες πήρε τον τίτλο στο σκρατς C1. Ουκρανοί και Σλοβάκοι πήραν την πρώτη θέση στον τελικό της ατομικής καταδίωξης C5 και C4. Ο Γιεχόρ Ντεμέντεφ πήρε τον τίτλο στην C5 ενώ ο κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Ζανέιρο, ο Γιόζεφ Μετέλκα, βοήθησε τη Σλοβακία στην επιτυχία στην κατηγορία C4.

Τέλος, το ομαδικό σπριντ 750 μέτρων tandem είδε τον τίτλο να καταλήγει στη Μεγάλη Βρετανία με 48,90 δευτερόλεπτα. Μαλαισία και Γαλλία συμπλήρωσαν το βάθρο με επίδοση 52,42 και 53,50 δευτερολέπτων αντίστοιχα.