Παγκόσμιο: Βγήκαν τα ζευγάρια των ημιτελικών

Η οικοδέσποινα του παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ καθιστών, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, μαζί με την κάτοχο του τίτλου ομάδα του Ιράν, ήταν μεταξύ των νικητών στα προημιτελικά του τουρνουά που διεξάγεται στο Σαράγεβο.

Οι Βόσνιοι έχουν χάσει μόλις ένα σετ έως τώρα και στα προημιτελικά πήραν τη νίκη με 3-0 απέναντι στο Καζακστάν με σκορ 25-12, 26-24 και 25-18. Το Ιράν δεν έχει χάσει σετ και διατήρησε αυτό το ρεκόρ και στα προημιτελικά απέναντι στις Ηνωμένες Πολιτείες με 25-18, 25-15 και 25-17. Βοσνία – Ερζεγοβίνη και Ιράν είναι σε αντίθετα ζευγάρια οπότε μπορεί να βρεθούν στον τελικό. Οι γηπεδούχοι θα αντιμετωπίσουν την Αίγυπτο που νίκησε τη Γερμανία με 27-25, 16-25 και 25-16. Αντίπαλος του Ιράν στα ημιτελικά θα είναι η Βραζιλία που ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουκρανίας με 25-14, 25-16 και 25-23.

Στις γυναίκες έγιναν γνωστά τα ζευγάρια για την προημιτελική φάση. Στη μάχη της τελικής οκτάδας η Ρουάντα θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία η οποία νίκησε τη Φινλανδία με 25-17, 25-14 και 25-15. Η Ιταλία θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Καναδά με τις δύο χώρες να σημειώνουν νίκη στα τρία σετ. Η Ιταλία νίκησε την οικοδέσποινα Βοσνία και Ερζεγοβίνη με 25-5, 25-6 και 25-8 ενώ ο Καναδάς επικράτησε της Ουγγαρίας με 25-8, 25-11 και 25-12. Η Βραζιλία θα παίξει με την Ουκρανία με την τελευταία να νικά το Ιράν με 26-24, 21-25, 25-23 και 25-20. Ο τέταρτος προημιτελικός θα δει τις Ηνωμένες Πολιτείες απέναντι στη Γερμανία με τις Ευρωπαίες να νικούν την Πολωνία με 25-12, 26-24 και 25-20.