Ευρωπαϊκό Κύπελλο: Στην 8η θέση ο Βασίλης Ντούνης – Στην 16η θέση ο Γεράσιμος Πυλαρινός

Την 8η και την 16η θέση κατέκτησαν οι Βασίλης Ντούνης και Γεράσιμος Πυλαρινός αντίστοιχα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο, όπου διεξάγεται στην Πολωνία το χρονικό διάστημα 29/11-04/12.

Σήμερα Σάββατο 03/12, ο Βασίλης Ντούνης κατάφερε να σημειώσει δύο νίκες και μία ήττα, από την οποία μάλιστα αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Πρώτα πέρασε με bye πρόκριση από τη φάση των “32”, για να συναντήσει στη φάση των “16” τον Γάλλο Μοέζ Ελ Ασίν, τον οποίο και κέρδισε με 15/9.

Στα προημιτελικά του θεσμού αντιμετώπισε τον Εντοάρντο Γιορντάν, και ηττήθηκε με 15/3, με τον Ιταλό να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά της Πολωνίας.

Ο Γεράσιμος Πυλαρινός είχε απολογισμό μία νίκη και μία ήττα, με την οποία σταμάτησε την πορεία του στους καλύτερους 16 του τουρνουά.

Πρώτα κέρδισε στη φάση των “32” τον Ούγγρο Ντάνιελ Γοέττλινγκερ με σκορ 15/7, και ύστερα ηττήθηκε από τον Ουκρανό Αρτέμ Μάνκο με σκορ 15/4.