World Intercontinental Challenger: Στην 4η θέση ο Παπαδάκης στην Κροατία

Με καλά πλασαρίσματα ολοκληρώθηκε για την ελληνική αποστολή η διοργάνωση του World Boccia Intercontinental Challenger- Zagreb 2023, που φιλοξενείται στην πρωτεύουσα της Κροατίας, έως την Κυριακή 2 Απριλίου, με τους Έλληνες και τις Ελληνίδες αθλητές και αθλήτριες να συμμετέχουν μόνο στα ατομικά αγωνίσματα.

Ο μόνος που αγωνιζόταν την Πέμπτη (30/3) ο Αλέξανδρος Παπαδάκης, στις λεπτομέρειες έμεινε εκτός βάθρου, καθώς δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό και στον αγώνα για την 3η θέση ηττήθηκε.

Στην BC2 των ανδρών (16 συνολικά συμμετοχές), ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε σήμερα στον ημιτελικό με τον Γάλλο Φαϊκάλ Μπεγκενί, για μια θέση στον τελικό, αλλά ηττήθηκε με 9-3 με τον Γάλλο να στέφεται νικητής στην κατηγορία, καθώς επικράτησε στην παράταση του Βρετανού με Γουίλ Χιπγουελ (κ.α. 3-3).

Ο Αλέξανδρος Παπαδάκης στον αγώνα για την 3η θέση, ηττήθηκε από τον Ισραηλινό Ναντάβ Λεβί με 4-0 και κατέλαβε την 4η θέση στην κατηγορία του.