Παγκόσμιο Κύπελλο: “Χάλκινος” ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο Μόντρεαλ

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο World Cup Montreal 2023, που φιλοξενείται στο Μόντρεαλ του Καναδά, αγωνιζόμενος στην κατηγορία BC3 των ανδρών.

Ο Πολυχρονίδης αντιμετώπισε τον Κορεάτη Χάογουον Γκέονγκ, με τον Έλληνα Παραολυμπιονίκη να χάνει στις λεπτομέρειες την είσοδό του στον τελικό, έχοντας Ramp Operator την Κατερίνα Πατρώνη, “πάλεψε” με τον Βρετανό Τζέιμι Μακ Κόουαν, για το χάλκινο μετάλλιο και τελικά τα κατάφερε.

Ο Βρετανός βρήκε το σθένος να γυρίσει το παιχνίδι και έφθασε στο 4-4, όμως ο Πολυχρονίδης έδειξε την εμπειρία του και πήρε το παιχνίδι στην παράταση, προσθέτοντας ένα ακόμα μετάλλιο στη συλλογή του.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τσέχος Άνταμ Πέσκα, που νίκησε στον τελικό τον Κορεάτη με 3-1.
Αύριο (Σάββατο, 29/4) μπαίνει μαζί με την Άννα Ντέντα (Ramp Operator τη Χριστίνα Ντέντα) στη «μάχη» των ζευγαριών BC3, όπου και εδώ θα προσπαθήσουν να ανέβουν στο βάθρο.