Greek Para Open 2023: Χρυσό μετάλλιο στην έκτη κλάση ο Χατζηκυριάκος – “Ασημένιος” ο Χρυσικός στην πρώτη

Δύο μεγάλες διακρίσεις επιφύλαξε για την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση το πρώτο μέρος του 2ου διεθνούς τουρνουά της Κεφαλονιάς για αθλητές με αναπηρίες «Greek Para Open 2023», που είναι σε εξέλιξη στο κλειστό γυμναστήριο «Αντώνης Τρίτσης», στο Αργοστόλι, της Κεφαλονιάς.

Στην επιστροφή του στα αγωνιστικά τραπέζια μετά από πολύμηνη αποχή, ο Μάριος Χατζηκυριάκος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην έκτη των ορθίων. Παράλληλα, στην πρώτη κλάση των αθλητών σε αμαξίδι,ο ο Γρηγόρης Χρυσικός πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις κι έκανε βήμα παραπάνω σε σχέση με το 1ο διεθνές τουρνουά του νησιού, όπου είχε έρθει 3ος.

Μέχρι την 8άδα και κοντά στα μετάλλια έφτασε ο Γιώργος Μουχθής στην κλάση 6, ενώ νέα πολύτιμη εμπειρία αποκόμισαν η Μαρία-Ισμήνη Καΐπη (κλάσεις 7-8), η Ειρήνη Δρακωνάκη (κλάση 6), ο Δημήτρης Αδαμαντίδης (κλάση 11), ο Ιωάννης-Παναγιώτης Τσιάκος (επίσης κλάση 11) και ο Μεράμπι Τσανάβα (κλάσεις 7-8).

Τους αγώνες, που περιλαμβάνουν και τα διπλά, διοργανώνει η Ε.Α.ΟΜ.-Α.Με.Α (Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες) σε συνεργασία με την ΕΦΟΕπΑ (Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης), τον δήμο Κεφαλονιάς, την Περιφερειακή Ενότητα Κεφαλονιάς και Ιθάκης και τον τοπικό Α.Σ.Ε.Α. Κεφαλονιά και Ιθάκη.

Τα αποτελέσματα στο απλό για τα ελληνικά χρώματα:

Στην κλάση 1 των ανδρών έγιναν 2 γκρουπ. Ο Γρηγόρης Χρυσικός ήταν επικεφαλής στο 2ο. Πέτυχε δύο νίκες και μπήκε εμφατικά στα μετάλλια. Ξεπέρασε τον Ντουισενγκάλ Οσπάνοφ από το Καζακστάν με 3-0 σετ (11-2, 11-2, 11-1) και τον Ρουμάνο Αλεξάντρου Ιμπουζάν με το ίδιο σκορ (11-9, 11-7, 11-5).

Στα ημιτελικά αναμετρήθηκε με τον Κύπριο Αντρέα Αραβή και με νίκη 3-0 σετ, σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό (11-5, 11-3, 11-7). Εκεί ο Χρυσικός τα έδωσε όλα για την πρωτιά ώσπου ηττήθηκε από τον Κορεάτη Σουν Τσου Παρκ με 3-0 σετ (11-6, 11-6, 11-7).

Στην κλάση 6 σχηματίστηκαν 4 γκρουπ. Ο Μάριος Χατζηκυριάκος αγωνίστηκε στο 2ο γκρουπ και πήρε τη 2η προνομιούχο θέση. Έχασε από τον Γάλλο επικεφαλής Εστέμπαν Ερό με 3-2 σετ (12-10, 4-11, 11-5, 8-11, 1-11) και νίκησε τον Ιγκόρ Κουντιάκοφ από το Καζακστάν με 3-0 σετ (11-8, 11-5, 11-7).

Ο Γιώργος Μουχθής ήταν επικεφαλής στο 3ο γκρουπ κι εξασφάλισε κι αυτός την πρόκριση ως 2ος. Στην πρεμιέρα του κατέβαλλε τον Ντάσταν Κουανίσεφ από το Καζακστάν με 3-0 σετ (11-3, 11-4, 11-3) και στη συνέχεια κάμφθηκε με 3-2 σετ από τον Αυστραλό Τρέβορ Χιρθ (9-11, 11-5, 9-11, 11-3, 7-11).

Στο ταμπλό ο Χατζηκυριάκος έκανε κι άλλο βήμα την Παρασκευή εξασφαλίζοντας θέση στα μετάλλια. Έκαμψε τον Τρέβορ Χιρθ με 3-1 σετ και πέρασε στην 4άδα (12-10, 8-11, 11-8, 11-6). Ο Μουχθής αντιμετώπισε στα προημιτελικά τον Αυστραλό Λέναρντ Πρόπερσον και αποκλείστηκε με 3-1 σετ (11-6, 8-11, 9-11, 6-11).

Ο Χατζηκυριάκος είχε ήδη δείξει ότι επέστρεψε δυναμικά και το επιβεβαίωσε στα ματς του Σαββάτου. Στα ημιτελικά συνάντησε τον σπουδαίο Βρετανό Μάρτιν Ρόμπερτ Πέρι και επικράτησε με 3-2 σετ σε ένα από τα καλύτερα και πιο συγκλονιστικά παιχνίδια ολόκληρου του τουρνουά (11-7, 9-11, 11-7, 13-15, 11-5).

Στον τελικό ο αθλητής, που εκπροσώπησε τη χώρα μας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Γάλλο Εστεμπάν Ερό, από τον οποίο είχε ηττηθεί στη φάση των ομίλων με 3-2 σετ. Στο καθοριστικό ματς για το χρυσό μετάλλιο όμως, ο Χατζηκυριάκος παρουσιάστηκε καλύτερος και με μεγάλα ψυχικά αποθέματα κατόρθωσε να επικρατήσει με 3-1 σετ (12-10, 11-9, 5-11, 14-12).

Στην κλάση 11 έγιναν 4 γκρουπ και ήταν επίσης 2 οι ελληνικές συμμετοχές. Ο Δημήτρης Αδαμαντίδης πήρε την 3η θέση με 1 νίκη και 2 ήττες και δεν μπόρεσε να μπει στα νοκ άουτ. Νίκησε τον Πολωνό Πάβελ Κουντέρσκι με 3-0 σετ (11-5, 11-5, 11-9) κι έχασε από τον επικεφαλής Βάι Λοκ Βαν από το Χονγκ Κονγκ με 3-0 (6-11, 3-11, 3-11) κι από τον Ουκρανό Ολέχσιλ Σελέστ επίσης με 3-0 σετ (9-11, 7-11, 9-11).

Στην ίδια κατηγορία ο πρωτοεμφανιζόμενος Γιάννης-Παναγιώτης Τσιάκος έμεινε στην 4η θέση του 4ου γκρουπ, παίρνοντας βέβαια πολύτιμη εμπειρία. Ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Πολωνό Νταμιάν Φίρα (6-11, 8-11, 6-11), τον Ουκρανό Βαλερίλ Βλασένκο (3-11, 2-11, 4-11) και τον Γιουέν Κιγκ Σινγκ από το Χονγκ Κονγκ (4-11, 7-11, 6-11).

Στις κλάσεις 7-8 σχηματίστηκαν 5 γκρουπ. Ο Μεράμπι Τσανάβα αγωνίστηκε στο 4ο και στο ντεμπούτο του σε τέτοιο τουρνουά έμεινε στην 4η θέση χωρίς νίκη. Κατά σειρά κάμφθηκε με 3-0 σετ από τον Βρετανό επικεφαλής Άαρον Μακ Κίμπιν (0-11, 1-11, 0-11), επίσης με 3-0 από τον Πορτογάλο Αντρέ Σίλβα (7-11, 2-11, 0-11) και ξανά με 3-0 σετ από τον Αλί Μακουλμπέκοφ από το Καζακστάν (1-11, 8-11, 5-11).

Στις γυναίκες έγινε συγχώνευση στις κλάσεις 7-8. Η Μαρία-Ισμήνη Καΐπη αγωνίστηκε στο 1ο από τα δύο προκριματικά γκρουπ και περιορίστηκε στην 3η θέση. Έχασε με 3-1 σετ από τη Ραουσάν Ορινμπάγιεβα από το Καζακστάν και με 3-0 από τη Γαλλίδα Του Καμκασομπού (9-11, 1-11, 1-11).

Ενιαίο γκρουπ των 5 αθλητριών έγινε στην κλάση 6. Η Ειρήνη Δρακωνάκη έμεινε τελευταία, αλλά το ουσιαστικό είναι ότι είχε την ευκαιρία για νέα διεθνή εμπειρία. Έχασε με 3-0 σετ από την Ουκρανή Μαρίνα Λιτόβτσενκο (2-11, 2-11, 4-11), τη Γαλλίδα Μεργκάν Κεϊλό (2-11, 4-11, 1-11), τη Ρουμάνα Γκαμπριέλα Κονσταντίν (0-11, 2-11, 3-11) και την επίσης Ρουμάνα Ιοάννα Καμέλια Τσιριπάν (5-11, 1-11, 1-11).