Παγκόσμιο Κύπελλο: Χάλκινο μετάλλιο για το δίδυμο Πολυχρονίδη/Ντέντα στο Μόντρεαλ

Άλλο ένα μετάλλιο για τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη (με Ramp Operator την Κατερίνα Πατρώνη) που μετά το δικό του χάλκινο στο ατομικό, κατέκτησε ακόμη ένα ίδιου χρώματος, μαζί με την Άννα Ντέντα (Ramp Operator τη Χριστίνα Ντέντα) στην κατηγορία BC3 των ζευγαριών, του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπότσια, που έριξε την “αυλαία” του, στο Μόντρεαλ, του Καναδά.

Με μόνο μια ήττα, αυτή από την Κορέα, το ελληνικό δίδυμο έφθασε στο χάλκινο μετάλλιο, νικώντας για δεύτερη φορά, στο τουρνουά, τους Πορτογάλους, αυτή τη φορά, με 5-1, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Οι δυνάμεις που κράτησαν στο παιχνίδι με την Κορέα, τους βγήκε και Πολυχρονίδης-Ντέντα κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο με άνεση. Θυμίζουμε ότι το ελληνικό δίδυμο τους είχε νικήσει και στον 1ο γύρο με 4-2.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αυστραλία που επικράτησε στον τελικό με 8-0, της Κορέας.