Ευρωπαϊκό Κύπελλο: Η Ποιμενίδου διεκδικεί το χρυσό μετάλλιο στην Τσεχία

Συνεχίζονται οι διακρίσεις για την προ-Παραολυμπιακή ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο τοξοβολίας που φιλοξενείται στο Νόβε Μέστο της Τσεχίας, με την Δώρα Ποιμενίδου να έχει εξασφαλίσει μετάλλιο.

Η κορυφαία Ελληνίδα ΑμεΑ τοξοβόλος, Παραολυμπιονίκης του 2021 στο Τόκιο, πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα και στα προημιτελικά νίκησε την Πολωνή Μιλένα Ολσέφσκα 6-4.

Στον ημιτελικό κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Γιαπωνέζα Τσίκα Σιγκεσάντα και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση τη νίκησε 7-3 για να πάρει την πρόκριση στον τελικό που θα διεξαχθεί το Σάββατο (20/5). Εκεί θα αντιμετωπίσει την Τουρκάλα Μερβέ Νουρ Ερόγλου που έφτασε μέχρι τον τελικό δίχως να χάσει πόντο (κέρδισε όλους τους αγώνες της με 6-0).

Η αθλήτρια του Αλέξανδρου Νασιούλα βρισκεται σε εξαιρετική κατάσταση και στόχος της είναι να επιστρέψει από την Τσεχία έχοντας στις αποσκευές της το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία open recurve των γυναικών.