Ξιφασκία με αμαξίδιο: “Χάλκινη” η Λουφάκη στη Γαλλία

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στο Ξίφος Μονομαχίας Β’, η Κέλλυ Λουφάκη στο “Satellite Tournament Orange France”, που διεξάγεται στην Οράνζ της Γαλλίας. Οι αγώνες είναι στο επίσημο καλεντάρι και μετρούν για την πρόκριση στο Παρίσι.

Η Ελληνίδα ξιφομάχος κέρδισε όλες τις αντιπάλους της στο poule και μάλιστα κορυφαία ονόματα του αγωνίσματος και πολύ ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη όπως η Άνρι Σακουράι (Νο 3) από την Ιαπωνία και η Γερμανίδα Συλβί Τάουμπερ (Νο 5). Στον ημιτελικό ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Ροζίτα Βαν Ντόρπε με 15-13, που της στέρησε και την παρουσία της στον τελικό.

Ο επόμενος αγώνας της είναι αύριο (Κυριακή, 21/5) στην “αγαπημένη” της Σπάθη και έχει δείξει ότι είναι σε καλή κατάσταση και διεκδικεί με αξιώσεις ακόμη ένα βάθρο.